Žďár-Jesenice u Rakovníka, Czechia

VÝLETY PO OKOLÍ

Group-73.png

Přírodní rezervace Rybníčky u Podbořánek

Odbourejte stres a ponořte se do klidu a přírodní harmonie u Rybníčků u Podbořánek. Tato malebná lokalita v blízkosti golfového hřiště Golf Park Podbořánky nabízí idylický výlet pro milovníky přírody.

Procházka kolem rybníků vás zavede do tichých koutů, kde můžete pozorovat místní flóru a faunu. Místo nabízí útočiště pro ptáky, což z něj činí oblíbený cíl pro pozorovatele ptáků. Relaxujte u vody, naslouchejte zvukům přírody a nechte se unášet atmosférou klidu a pohody.

Klášter Mariánská Týnice

Vydechněte a vrhněte se do historické atmosféry Mariánské Týnice, jen několik kilometrů od golfového hřiště Podbořánky směrem na Kralovice. Tato malebná obec se pyšní bohatým kulturním dědictvím a klidným venkovským rájem.

Klášter nese jméno podle původní kaple zasvěcené panně Marii. Leží ve stejnojmenné obci, která se rozkládá mezi třemi velkoměsty, Karlovými Vary, Plzní a Prahou. Zmíněná kaple byla postavena roku 1186. Po husitských válkách byl Kostelík přestavěn na větší kostel. Na počátku 18. století se začal stavět nový velký chrám, který byl dokončen v druhé polovině téhož století. V areálu kláštera sídlí muzeum a galerie severního Plzeňska.

Viklany u Žihle – skalní městečko

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Část U Lomu představuje samotné skalní městečko. Ústředním bodem tohoto místa je viklan, okolo se pak nachází shluk menších kamenů a viklanů.

Místní legendy ale vyprávějí zajímavější příběh původu kamenů. Kameny vlastnoručně přinesli obři. Přes 3 metry vysoká stvoření podobající se lidem dorazila až z bájné Atlantidy a sestavila tyto balvany do obrazců, kterými má proudit pozitivní energie a prováděla zde magické rituály.

Rabštejn nad Střelou – nejmenší město u nás

Městečko Rabštejn se nachází 7,5 km od Manětína, nad pravým břehem řeky Střely na ostrohu ohraničeném strmými svahy uprostřed přírodního parku Horní Střela. Dominantou městečka je barokní zámek se zříceninou gotického hradu ze 14. století, městské opevnění a klášter servitů s přilehlým kostelem Panny Marie Sedmibolestné.

Ve městě je soubor lidových domů s roubenou a hrázděnou architekturou. Zajímavou stavbou ve městě je mlýn U Lišáků se šindelovou střechu. Kamenný most postavený přes řeku Střelu je technickou památkou. Před ním stojí kamenný smírčí kříž z roku 1584. Obec byla v roce 1992 vyhlášena městskou památkovou rezervací. V obci žije v současné době pouze 21 stálých obyvatel. Rabštejn leží vzdušnou čarou asi 30 kilometrů severně od Plzně, 40 kilometrů východně od Karlových Varů, 60 kilometrů jižně od Mostu a 80 kilometrů západně od Prahy.

Zámek Manětín

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Na západní straně je zámek spojen krytou chodbou s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, kterou obyvatelé zámku chodili na bohoslužby. Chodba je vyzdobena portréty příbuzných a známých rodiny Lažanských. Rodová galerie dává nahlédnout do způsobu života šlechty a dobové módy. V roce 1959 byla na zámku otevřena expozice místního muzea. Vlastivědné muzeum se koncem 70. let stalo součástí okresního muzea v Mariánské Týnici, jeho expozice se postupně doplňovala a rozšiřovala.

1. ledna 2002 byl manětínský zámek s areálem parku prohlášen Národní kulturní památkou.

Město Plasy

Městečko Plasy cca 20 km od golfového hřiště Podbořánky skrývá několik pokladů, které stojí za objevování.

Návštěva kláštera je nevyhnutelná, ale poznáte také místní zámecký pivovar, kde se tradice vaření piva potkává s moderním přístupem. Nechte se unést vůní čerstvého piva a ochutnejte místní lahůdky.

Pro rodiny je neodmyslitelná návštěva místní zoo, kde se děti i dospělí mohou setkat s fascinujícím světem zvířat. A co třeba závěr dne na minigolfovém hřišti? Skvělá zábava pro všechny věkové kategorie.

Plasy spojují historii s moderní zábavou, což z nich činí ideální destinaci pro pestrý výlet. Po dni plném dobrodružství se nechte unést klidem a pohodou tohoto kouzelného města.

Přejít nahoru